Kategoriler
Teknik Bilgiler

Ampül Çeşitleri

Ampul Çeşitleri

Batıkent Elektrik Ustası Arayın: 0-505-7671174

 1)       E-14 Mum Ampul Şeffaf 40 veya 60 watt

2)      E-14 Mum Ampul Soft 40 veya 60 Watt

3)      E-14 Kıvrık Mum Ampul Şeffaf 40 veya 60 Watt

4)      E-14 Kıvrık Mum Ampul Soft 40 veya 60 Watt

5)      E-14 LED Kıvrık Mum Ampul 5 Watt

6)      E-14 LED Mum Ampul 3 veya 5 Watt

7)      E-14 Mum Ampul Soft 40 veya 60 Watt

8)      E-27 Armut Soft Ampul

9)      G9 Halogen Soft Kapsül Ampul 20 veya 40 Watt

10)   G9 Halogen Şeffaf Kapsül Ampül 20 veya 40 Watt

11)   G4 İğne Ayak Beyaz Halogen Ampul 20 veya 40 Watt

12)   G4 İğne Ayak Sarı Halogen Ampul 20 veya 40 Watt

13)   Halogen Çanak Ampul 220 V – 50 Watt

14)   LEDLİ Spot Ampul 5 Watt

15)   GU10 Starter Ayaklı Halogen Ampul

16)   GU10 Starter Ayaklı LED Ampul

 

İç Dış Aydınlatma

Öncelikle ışık yani aydınlık hayat demektir. Yaşamınız boyunca ışık her zaman vardır. Nasıl bir insanın yemek yemesi ve su içmesi en önemli gereksinimi ise ışıkta aynı durumdadır. Çevreniz de yaşanılan olayları diğer duyu organlarımızla hissedebilir ve bilebiliriz fakat gözümüz ile bu aydınlanmayı ve ışığı algılamayı ve görmeyi çok kolay hale getirmektedir. Herhangi bir eylemi gerçekleştirmek için ışık yayan, yansıtan ya da geçiren bir nesnenin genellikle orada var oluşu çokta yeterli olmamaktadır. Bir mekanı herhangi bir alet ile ışıklandırmak olmaksızın, sadece insanların etrafa ya da birbirlerine çarparak çoğu kez bir görsel eğilimi çeşitli rahatsızlık duyumları içinde kısa süre içerisinde gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır.

Aydınlatma Türleri Nelerdir?

Yaşadığımız dünya da ya da ülkeniz de bir çok ışık ve türüne rastlayabilmek mümkündür. Fakat aydınlatma türlerini söyleyecek olursak yaklaşık 5 farklı tarz da ürün grubuna rastlaya bilirsiniz. Bunlardan ilki;

Doğal Aydınlatma: Tabi ki herkesi bildiği gibi ana kaynağı Güneştir. Gün ışığını kullanarak görsel konfor oluşturduğu için ışık sistemi olarak tanımlanabilmektedir.

Yapay Aydınlatma: İnsanoğlunun uğraş vererek belirli bir düzeyde enerji sağladıktan sonra o enerjiden alınan verim ile sergilenen ışık konforunun bir çeşididir. Etrafına görsel bir konfor sağladığı için butüre örnektir.

Bütünleşik Aydınlatma: Doğal, yapay, ya da çeşitli ışık saçan aletlerle sağlanan aydınlatma ortamında ki ışığın yetersiz kaldığın da kullanılan ışık türüdür.

İç Aydınlatma: Farklı aletler ve çeşitli ışık saçan aydınlatmalar kullanılarak dekorasyon amacı ile kullanılan bir ışık türüdür. Genellikle otomobillerde ki dizayn, iş yerlerinde ki düzenlemeler vb. ortamlarda görsellik için kullanılan bir ürün grubudur.

Dış aydınlatma: Genellikle büyük şirketlerin, binaların vb. yerlerde ki göze hitap eden dış alanlarda ki ışık görseline dayalı kullanılan bir türdür. Bu sistem genel olarak gündüz vakitlerinde tercih edilmektedir. Teması direk görsel şölen olduğu için insan oğlunun gözüne renk katmaktadır. Tercihen kullanım alanları Şirket isimleri, Tabelalar, Levhalar şeklinde olmuştur.

İç Dış Aydınlatma Fiyatları

Bu konuda fikir sahibi olmak gerçekten günümüz de çok zor bir hal almaya başladı. Piyasamız da bir sürü farklı çeşit olduğundan kimisi pahalı kimisi de çok ucuz olabiliyor. Aydınlatma alanı geniş olduğu için pek çok farklı sistemler ve aletler mevcuttur. Aklınıza gelmeyecek bu damı varmış diyeceğiniz ürün grupları mevcuttur. Ama bir fiyat aralığı vermek  gerekirse şöyle söyleyelim; Kaliteli bir ürün grubun türünden bahsedersek kalitesiz olan ürün fiyatları 20 ile 30 TL civarında olurken, kaliteli ürünlerin fiyatları daha yüksek olabiliyor. Buna da genel olarak aradaki kalite farklı denilmektedir.

 

Günümüzde bir çok evde bulunan aydınlatma aracı olarak kullanılan bir gereçtir. Kullanımı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Asıl kullanım amacı aydınlatmadır lakin bir çok kişi görünüm ve şekli içinde avize kullanımına yönelmektedir. Avize kelimesi yabancı bir kelime olduğu için dilimizde ki sözlük anlamı pek çok farklı anlamda görülebilir. Fakat bizim sözlük anlamımızda avize kelimesinin anlamı, Tavana asılan, şamdanlı, lambalı, cam veya metal süslü ve şekilli aydınlatma aracıdır.

 

Evinizde kullandığınız farklı tasarımlar her zaman göze hitap edebilen araçlar kullanmak her birey için aynı görüş açısıdır. Kimisi satın alarak güzel bir dekorasyon yapar, kimileri ise ufak dokunuşlarla ya da kullandığı malzemeye göre görünüm sağlamaktadır. Avize ve diğer grupların yapımında genellikle  demir, alüminyum, bakır vb. maddeler kullanmaktadır ve görünüş ve yapımları aynıdır. Lakin daha önce bahsettiğimiz gibi bu ürünün yapımında dilediğiniz maddeleri kullanabilir sizin gözünüze ve hayal gücünüze bağlı olarak ortaya güzel bir dekorasyon çıkarabilirsiniz.

Avize Nasıl Bağlanır?

Size bu konuda verebilecek  günümüzde bir çok örnek mevcuttur. Öncelikle dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. Kullanacak olduğunuz dükkan, ev vs. gibi yerlerde konumlandıracağınız yere dikkat etmelisiniz. Ve yaptığınız avizenin sağlamlığından emin olmalısınız kimse zarar görülmesini istemez.

3 kablolu avizelerde 1 uç ortaktır.Şebekeden gelen gerilime göre 1 faz 2 nötr veya 2 faz 1 nötr olabilir.Avizlerde sarı renk genellikle ortak uçtur.Tek olan polar uç buraya bağlanmalıdır.

Avize Kullanım Alanları Nelerdir?

Yeni ev aldığınız da ya da taşındığınız da en büyük sorun çoğu birey için her zaman aydınlatma sorunu olmuştur. Oturma alanınız da, yatak odalarınız da, mutfağınız da olan aydınlatmaların belirli görevleri vardır. Her aydınlatmanın aslında yapması gereken bazı gerekçeler vardır. Mutfakta kullandığınız aydınlat ortamı karanlık göstermemelidir. Odalar da kullandığınız aydınlatmalar çok aydınlık olmamalıdır ve ayarlanabilir özellikte olmalıdır kitap, gazete vs gibi okursanız sizin için en mantıklı seçimdir. Bu ürün grubu genellikle Ev ise oturma odasında, Şirket ya da İş yerinizde ise toplatın odalarında kullanılmaktadır. Ortam aydınlatması çok iyi olup görünüş bakımından da güzel bir dekor simgesidir. Günümüz de avize kullanımı geçen seneler üzerine biraz daha azalmıştır.

Avize Neden Bozulur?

Genellikle bu ürünün bozulma sebepleri aynı sorunlardan yaşanmaktadır. Bu sorunlar evinizde ki elektrik tesisatından ya da akım alışverişinden kaynaklanmalıdır. Ayrıca avizenizin içinde kullanılan materyallerde bozulma aşamasını gerçekleştirebilir. Ürün içerisinde kullanılan ampuller ya da led sistemleri aşırı kullanımdan bozulabilirler. Bu ürün grubu çok sık bozulma göstermezler ve yapımı kolaydır.

Avize Fiyatları

Günümüzde pek çok avize çeşidi bulunmaktadır. Bunlar kendi aralarında kullanılan malzemesine göre kaliteli ya da kalitesiz olarak ayrılırlar. Fiyat aralığı genellikle 150 ila 1200 TL arası değişmektedir.Ayrıca led, sarkıt gibi ürün grupları da, teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber hayatımıza girmişti. Bu yüzden pek farklı ürün gruplarına rastlaman mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir