Kategoriler
Batıkent Elektrik Ustası

Batıkent Elektrik 0505-767 11 74

Yenimahalle Batıkent semtindeki tüm elektrik arızalarına bakıyoruz.Bizlere 0505-7671174  nolu telefonla ulaşabilirsiniz.Konut, iş yeri, site vb mekanlardaki elektrik arızaları bizim ilgi alanımıza girmekte.Uygun servis ücreti ve garantili işçilik.Mobil ekibimiz en geç 6 saat içinde sorunuzu çözmekte.Bizleri hafta içi her gün ve günün her saatinde arayabilirsiniz.Mobil iletişim ve whatsapp hattımız sürekli açık.

Batıkent elekritirik  tesisatçısı aramak zorunda kalmayın.Sigorta, kısa devre, şalter arızası ve bunun yaında küçük ev aletleri arızalarına da bakmaktayız.

Elektrik hakkında genel bilgi.

Güç trafoları elektrik güç sistemlerinin en önemli bileşenlerindendir. Güç trafolarının sağlığı şebeke güvenilirliği ve verimliliği için oldukça hayati bir durumdur. Program dışı meydana gelen elektrik kesintilerinin veya aniden gelişen bir arızanın yol açacağı maddi zararlar genellikle büyük olur. Arıza sadece trafoya hasar vermekle kalmaz, aynı zamanda sanayi ve hizmet kuruluşları, konutlar, hastane ve okul gibi binlerce kurumu etkiler.

Enerji sisteminin ve elektrikle çalışan cihazların zarar görme olasılığı artar. İş ve zaman kaybı ile birlikte maddi zararlar çok büyük rakamlara ulaşabilir. Örneğin 3 fazlı 500MVA lık yükseltici bir trafonun servis harici kalma durumu günlük sadece güç kayıpları açısından 12 milyon liralık bir bedel oluşturur. Bu nedenle, trafo hakkında erken uyarı bilgisi alındıktan sonra yeni programlar hazırlanıp gerekli önlemlerin acilen alınması çok sağlıklı ve ekonomik olacaktır. Trafoların sağlıklı çalışma göstergelerinden en önemli birisi de hiç süphesiz yağ ve gaz analizleridir. Yağlar elektrik mühendisliğinde başta izolasyon ve soğutma temel özelliklerini sağlamak için güç trafolarında yaygın olarak kullanılır. Yağın kalitesinin dielektrik mukavemet, yüzeysel gerilme, asitlik durumu, nem oranı, renk, güç faktörü gibi testlerle periyodik olarak izlenmesi trafonun izlenmesi ile eşdeğer bir öneme sahiptir. Trafo yağının içinde nem değerinin artarak yağın delinme gerilimini azaltması ve buna bağlı olarak izolasyon seviyesini aşağı düşürmesi, yağın içerisinde bulunduğu kabinde serbest halde bulunan oksijenin trafo sargılarında oksitlenme oluşumunu arttırarak trafo yağının kimyasal olarak yaşlanmasını hızlandırması ve yüksek sıcaklıklara bazen de arklara maruz kalan trafo yağının yüksek gerilim altında elektroliz ile sargılardan kopan küçük metal tozlarla birleşip trafo yağının soğutma ve izolasyon özelliklerini zayıflatması bu izlemelerin hayati rolüne örnek olarak gösterilebilir. Elektrik güç trafolarının rutin kontrolleri yapılarak ileride oluşabilecek arıza ve hasarların erken teşhisi için ve oluşmuş arızaların sebebini belirlemede gaz analizleri de çok önemli bulgular verir. Çözünmüş gaz analizi (DGA olarak anılır), azot, oksijen, karbon monoksit, karbon dioksit, hidrojen, metan, etan, etilen ve asetilen gibi yağ içinde belli gazların konsantrasyonlarını belirlemek için kullanılır. Bu gazların konsantrasyonu ve nispi oranları, yağın bir fiziksel ya da kimyasal özelliğindeki değişikliği ile ilişkili olabilir ve transformatör ile belirli işletme sorunlarını teşhis etmek için kullanılabilir. Trafoyu servis dışına çıkarmadan yağ örneğinin alınabilmesi, DGA yöntemini üstün kılar. DGA yöntemi sayesinde arıza ve olayların gelişim süreci kontrollü şekilde izlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir